Hra na klávesové nástroje

Piane aj klavíry môžu slúžiť ľuďom na rôzne účely. Niekomu stačí, že si dokáže zabrnkať pár jednoduchých tónov pre radosť, iný využíva klávesové nástroje k pravidelnému tréningu a pilovanie svojho hudobného talentu, niekto sa hrou na klavír živí. Pre niekoho môže byť klavír alebo starožitné piáno krásny kus nábytku v interiéru. Klavír je veľmi populárny a obľúbený hudobný nástroj, na ktorý sa nechá pomerne ľahko a rýchlo naučiť hrať. Než sa však do hry na klávesový nástroj pustíte, mali by ste sa dozvedieť niečo o jeho histórii a fungovaní. Poďme sa na to spoločne pozrieť.

 

 Zdroj: http://www.ehow.com | hra na klávesové nástroje

Zdroj: http://www.ehow.com | Hra na klávesové nástroje

Z histórie klávesových nástrojov do súčasnosti

 

História klavírov je veľmi zaujímavá. Predchodca klavíra môžeme rozdeliť do dvoch typov nástrojov. Na prvý typ sa hralo úderom do strún, na druhý sa brnkal.  Tieto veľmi jednoduché strunové nástroje (citary a harfy) sa postupom času doplnili o ozvučenou dosku a stali sa inšpiráciou pre čembalo.  Bicie strunový nástroj (Dulcimer) potom inšpiroval niektoré experimentátorov klavírov. Za najskoršej dochovaný vertikálne strunový klávesový nástroj považujeme klavicyterium, vyrobený okolo roku 1490.

Z roka 1521 potom pochádza prvé zmienky o vertikálnom exemplári čembalá, o dva roky neskôr, teda v roku 1523 sa objavil prvý vertikálne exemplár spinetu. V 16. storočí získali tieto vertikálne klávesové nástroje značnú obľubu nielen v školách, kostoloch a na kráľovských dvoroch. Menšie strunové klávesové nástroje zvanej spinetu a virginalboli určené predovšetkým pre hranie v domácom prostredí.  V 18. storočia sa začínajú objavovať prvé nespokojenci s doterajšími strunnými klávesovými nástrojmi, predovšetkým kvôli ich nedokonalosti a pomerne zložité údržbe a vzniká priestor pre vznik nových hudobných nástrojov.  Kladivkový klávesový nástroj zvaný gravicembalo col pián e fortev sebe spojil prednosti už spomínaných nástrojov, teda výrazové možnosti klavichorda zvučnosť a hlasitosť čembala. Nastal čas klavíra.

Zdroj: http ://cs.wikipedia.org/wiki/Klavichord | klavichord

Zdroj: http://cs.wikipedia .org/wiki/klavichord | klavichord

Behom niekoľko rokov sa výrazne posunula nielen výroba čembalo, ale aj pián.   ;Až koncom tohto storočia sa piano presadilo ako samostatný hudobný nástroj a začalo sa veľmi rýchlo vyvíjať.  Začiatkom 20.storočia  už bola podoba klavíra ako hudobného nástroja v podstate kompletný. Výroba klavírov už neprebiehala len v malých dielňach, ale sa z tejto činnosti stala masívna priemyselná výroba. Len v Amerike, Nemecku, Anglicku, Rakúsku, Francúzsku a Taliansku bolo cez 900 výrobcov klavírov. Počas prvej a druhej svetovej vojny došlo k tomu, že sa museli menší výrobcovia zlúčiť do väčších konglomerátov alebo svoju činnosť ukončiť úplne. Napriek tomu však po tomto ťažkom období došlo k otvorenie nových trhov pre piana. Vďaka zvýšenému exportu muselo dôjsť nielen k zdokonaleniu robustnosti tohto klávesového nástroja, ale aj k zmene používaných materiálov. Musela byť použitá odolnejšie lepidla, ktorá vydrží náročnejšie klimatické podmienky, použité kvalitnejšie laky a drevenej dyhy, ktoré odolajú aj extrémnej vlhkosti a zdĺhavé preprave. Avšak nielen export posunul vývoj klávesových nástrojov ďalej. Za výrobou nových, menších, tzv . baby klavírovstojí aj zmena vkusu a veľkosť bytov. Výroba„ minipian“ si získala veľmi rýchlo na obľube a podľahla jej veľká časť výrobcov klávesových nástrojov.  

Za najväčší inováciu dvadsiateho storočia patrí asi to, že takmer polovica vyrobených hudobných nástrojov mala mechanický mechanizmus, namiesto pneumatického. V priebehu ďalších rokov došlo k vysokej automatizácii vo výrobe klavírov so snahou uspokojiť náročné požiadavky užívateľov po celom svete.

 Zdroj: www.brighenti-harpsichords.com | spinetu

Zdroj: www.brighenti-harpsichords.com | spinetu